Mam nadzieję, że ten poradnik okaże się pomocny w przygotowaniach do rozmowy kwalifikacyjnej. Zawarte tu porady skompletowałem z kilku różnych źródeł tak, aby przygotować jak najbardziej szczegółowy opis co może się zdarzyć podczas rozmowy o pracę. Mam jeszcze tylko kilka uwag końcowych.

Przez przeważającą część poradnika używana była forma męskoosobowa większości słów. Jest to spowodowane dwoma rzeczami. Po pierwsze autor tego poradnika jest mężczyzną i jako autor uważa, że może używać jakiejkolwiek formy, która akurat nasunie się na myśl. Po drugie, i ważniejsze, autor chciał zachować spójność wypowiedzi i uniknąć powtarzających się na każdym kroku sformułowań typu „jeśli przyszedłeś/przyszłaś na rozmowę kwalifikacyjną rekruter/rekruterka...” itp. Tego typu formy byłoby trudniej czytać i na dłuższą metę byłoby to z pewnością uciążliwe. Nie znaczy to oczywiście, że poradnik ten jest skierowany wyłącznie do mężczyzn. W prawie całym poradniku nie używałem też form grzecznościowych, a bardziej bezpośrednich. Należy jednak pamiętać, że rozsądniej jest zwracać się do nieznajomych per Pani, lub per Pan. Pozwoli to uniknąć nieporozumień i na pewno zrobi lepsze wrażenie niż mówienie do wszystkich na „Ty”.

Jeszcze raz chciałbym wyrazić nadzieję, że poradnik ten okaże się przydatny, ale jeśli ktoś z Was uzna, że brakuje tu jakichś informacji, lub popełniłem gdzieś jakiś rażący błąd proszę o kontakt (mail w stopce strony).