Jeśli nikt z otoczenia nie rozpocznie towarzyskiej rozmowy Ty także jej nie zaczynaj. Możesz poświęcić kilka chwil na obserwację tego co dzieje się w Twoim otoczeniu: jakie są warunki pracy, jaka atmosfera panuje w firmie, o czym rozmawiają współpracownicy. Porównaj to co dzieje się w danej firmie ze swoimi oczekiwaniami i wcześniejszymi doświadczeniami.

Jeśli rozmowa kwalifikacyjna odbywa się w odległym, odosobnionym pomieszczeniu można np wnioskować, że jest to sala konferencyjna, lub biuro szefa. Tego typu pomieszczenia są przeważnie lepiej utrzymane i o wyższym standardzie niż te w jakim przyjdzie Ci pracować jeśli zostaniesz zatrudniony.

Często na podstawie wystroju można ocenić charakter, lub upodobania szefa. Może to pomóc w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej kiedy padnie pytanie o Twoje hobby, czy zainteresowania nie związane z pracą. Jeśli szybko zorientujesz się w sytuacji możesz czerpać z tego dodatkowe korzyści.

Pamiętaj jednak, że oceniasz także, czy naprawdę chcesz pracować dla tej firmy - w końcu jeśli dostaniesz tę pracę będziesz w niej spędzał znaczną część swego życia.