Najprawdopodobniej będziesz musiał porozmawiać z kimś przez rozpoczęciem rozmowy kwalifikacyjnej. Może to być ochroniarz, albo sekretarka, ale nie zapomnij, że wszystkich trzeba traktować z należytym szacunkiem. Nigdy nie wiadomo jakie są stosunki między tymi osobami a pracodawcą. Jeśli starasz się o pracę w dużej (międzynarodowej) firmie i masz rozmawiać z obcokrajowcem upewnij się jak się wymawia jego nazwisko.

Jeśli ktoś zaproponuje abyś usiadł i poczekał na osobę przeprowadzającą rozmowę kwalifikacyjną usiądź i wykorzystaj ten czas na obserwacje. Na pewno będą się tam kręcić inni pracownicy firmy. Zwróć uwagę jakim tempem chodzą, w co są ubrani, co noszą i o czym rozmawiają. Spróbuj wywnioskować dokąd idą i czym się w firmie zajmują.

Dzięki tym informacjom będziesz miał jakieś wyobrażenie o tym jak się pracuje w tej firmie. Jeśli ludzie przechodzą obok Ciebie spokojnie może to znaczyć, że atmosfera w pracy jest na luzie, jeśli przechadzają się szybko może to świadczyć o nerwowej atmosferze. Jeśli nerwowo mówią o jakiejś sytuacji w firmie może to być dla Ciebie znak ostrzegawczy. Szukaj takich wskazówek zarówno podczas rozmowy kwalifikacyjnej jak i po niej.