Kiedy spotkasz osobę przeprowadzającą rozmowę kwalifikacyjną, która zadecyduje o Twoim przyszłym zatrudnieniu, musisz wywrze pozytywne pierwsze wrażenie. Wrażenie jakie będzie miała o Tobie osoba przeprowadzająca rozmowę kwalifikacyjną będzie miała podświadomy wpływ na cały przebieg tej rozmowy i ostatecznie także na decyzję o zatrudnieniu. W trakcie całej rozmowy kwalifikacyjnej osoba prowadząca tę rozmowę najprawdopodobniej będzie usiłowała podświadomie utwierdzić się w przekonaniu, że jesteś dokładnie taki jakie wywarłeś pierwsze wrażenie.

Osoba, która zaprowadzi Cię na rozmowę kwalifikacyjną (sekretarka?) także nieświadomie (lub świadomie) wpłynie na jej przebieg. Osoba ta prawdopodobnie znała osobę przeprowadzającą rozmowę kwalifikacyjną więc będzie też miała jakiś wpływ na podejmowane decyzje. Headhunter nieświadomie odczyta język ciała sekretarki, ton głosu i zachowanie, które to będą miały wpływ na tok postępowania podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, żeby pozytywnie wpłynąć na sekretarkę (czy inną osobę, która przedstawi Cię headhunterowi):


1) Kiedy podejdzie do Ciebie sekretarka aby zabrać Cię na rozmowę kwalifikacyjną wyprostuj się, nawiąż kontakt wzrokowy i uśmiechnij się. Kiedy się uśmiechniesz od razu zbierasz plusy ponieważ pokazuje to, że jesteś przyjacielski i wprawia w dobry nastrój.


2) Przywitaj się uściskiem dłoni i utrzymuj kontakt wzrokowy. Zwróć uwagę na to, żeby uścisk dłoni był silny, ale równocześnie aby nie miażdżył kości. Zwróć uwagę na to jak wymawiane jest Twoje nazwisko i jak nazywa się witająca Cię osoba.

Jeśli osoba ta źle wymówi Twoje nazwisko (lub po prostu trudno jest je wymówić) powoli podaj poprawną wymowę. Nikt nie powinien pomyśleć, że to nie na miejscu, ale mogą docenić perfekcyjność.

Pamiętaj o zwracaniu się do tej osoby z należytym szacunkiem.3) Jeśli ktoś z grzeczności zaproponuje Ci coś do picia nie odmawiaj. Odmowa brzmi bardzo negatywnie, a poza tym ktoś może to odebrać jako obrazę. Zawsze powiedz, że chętnie się napijesz i poproś o szklankę wody. Woda nie powinna być tak uciążliwa dla pęcherza jak herbata, kawa, czy napoje gazowane. Nie wypijaj wszystkiego do dna, ale weź tylko kilka małych łyczków.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej najprawdopodobniej będziesz się denerwował. Naturalnym skutkiem ubocznym nerwowych sytuacji jest suchość w ustach. Przy nadmiernym pragnieniu język może troszkę spuchnąć. Jeśli będziesz miał wodę nie tylko zwilżysz usta, ale i nie będziesz się koncentrował na pragnieniu.

Ponadto, jeśli osoba prowadząca rozmowę kwalifikacyjną zada Ci jakieś wyjątkowo trudne pytanie, na które nie byłeś przygotowany możesz wziąć łyczek wody i w ten sposób zapewnić sobie chwilę na zastanowienie. Pamiętaj jednak, aby nie robić tak zbyt często. Dopij wodę pod koniec rozmowy kwalifikacyjnej i zwróć szklankę osobie, od której ją dostałeś.


4) Jeśli ktoś (sekretarka, ktoś przy automacie do kawy, headhunter) spyta czy bez trudu odnalazłeś siedzibę firmy bez wahania i nawet jeśli ledwo co zdążyłeś na czas odpowiedz, że bez najmniejszych problemów dotarłeś przed czasem.

W ten sposób będziesz sprawiał wrażenie dobrze zorganizowanej i punktualnej osoby. Jeśli powiesz coś innego możesz zrobić gorsze wrażenie a nie możesz sobie na to pozwolić.