Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić żeby przygotować się mentalnie do rozmowy kwalifikacyjnej. Najlepiej jest nie zostawiać takich rzeczy na ostatnią chwilę.

  • Pamiętaj o swoich mocnych i słabych stronach i ustal co dokładnie chcesz powiedzieć w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Zastanów się nad swoimi głównymi mocnymi stronami i przypomnij sobie przykłady ich wykorzystania z wcześniejszej pracy. Jeśli w taki sposób opiszesz to na rozmowie kwalifikacyjnej Twój przyszły pracodawca będzie Cię postrzegał jako dobrego kandydata. Przykłady, o których wspomnisz powinny w jakiś sposób nawiązywać do działalności firmy, w której ubiegasz się o pracę.


  • Przypomnij sobie o trudnościach jakie miałeś w poprzedniej pracy i przygotuj się na wyjaśnienie problemowych sytuacji podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Lepiej aby takie kwestie nie były poruszane na rozmowie kwalifikacyjnej, ale jeśli będą przynajmniej pytanie o problemy Cię nie zaskoczą. Pamiętaj też żeby przypadkiem nie podać jakichś informacji stawiających Cię (lub byłego pracodawcę) w złym świetle.


  • Możesz też wypisać przykładowe pytania jakie mogą paść na rozmowie kwalifikacyjnej. Przygotuj także odpowiedzi i przeglądaj je zień przed rozmową kwalifikacyjną. W ten sposób jeśli natrafisz na podobne pytanie będziesz mógł szybciej i płynniej odpowiedzieć co będzie sprawiało dobre wrażenie. A przede wszystkim będzie mniejsza szansa, że jakieś pytanie tak Cię zaskoczy, że w ogóle nie będziesz wiedział co powiedzieć.


  • Możesz przećwiczyć rozmowę kwalifikacyjną z kolegą (koleżanką), lub krewnym. Jeśli masz taką możliwość nagraj całą rozmowę, aby móc ją później obejrzeć i przeanalizować ewentualne błędy. Pamiętaj jednak, że większości ludzi nie podoba się swój wygląd na nagraniu, a szczególnie nie podoba się nam brzmienie naszego głosu. Nie pozwól aby wpłynęło to na Twoją pewność siebie. Poszukaj na nagraniu rzeczy, których nie aprobowała by też osoba przeprowadzająca rozmowę kwalifikacyjną jak np. garbienie się, podcieranie nosa ręką itp.


  • Zapamiętaj listę pytań, które zadasz osobie prowadzącej rozmowę kwalifikacyjną.