Każdy pracodawca będzie chciał wiedzieć czy będziesz pasował do jego obecnych pracowników. Umiejętność współpracy z innymi pracownikami sprawi, że nie tylko będziesz szczęśliwszym pracownikiem, ale i cały zespół będzie bardziej produktywny. Być może Twoje CV i list motywacyjny opisują Cię jako doskonałego kandydata na dane stanowisko, ale jeśli podczas rozmowy kwalifikacyjnej rekruter zdecyduje, że nie będziesz zgranym członkiem zespołu szybko zapomni o Twoich kwalifikacjach.

- Czy przeważnie zaczynasz rozmowę, czy czekasz aż ktoś inny ją zainicjuje?
Odpowiedz coś niezobowiązującego jak: „To zależy od okoliczności”

- Czy lubisz rywalizować z innymi?
Twoja odpowiedź na to pytanie powinna zależeć od rodzaju pracy, o którą się starasz. Jeśli będziesz miał pracować w zespole musisz pokazać, że umiesz pracować dla dobra całego zespołu a nie tylko dla własnej korzyści.

- Czy jesteś agresywny?
Najlepsze podejście to: „Jeśli przez to rozumie Pan stanowcze podejście do swoich obowiązków i wywiązywanie się z nich za wszelką cenę, to ‚tak’”. Musisz uważać na to co takie pytanie implikuje.

- Czy dobrze współpracujesz z innymi, czy jesteś samotnikiem?
Niektóre prace wymagają bliskiej współpracy z innymi, a inne długotrwałej samotnej pracy. Musisz powiedzieć, że w obu sytuacjach czujesz się komfortowo.


- Czy musisz pracować z kimś aby ta osoba motywowała Cię do pracy?
Powiedz że masz silną motywację wewnętrzną a na pewno przypadniesz do gustu szefowi.

- Co powiedziałby o Tobie poprzedni pracodawca?
Powiedz, że oczekiwałbyś jak najlepszych referencji, lub jeśli masz list referencyjny powołaj się na niego.

- Czy masz coś przeciwko pracy z młodszymi/starszymi od siebie, lub przedstawicielami odmiennej płci?
Powiedz, że jesteś gotów pracować z każdym.

- Czy jesteś ambitny? Czy odpowiadała by Ci praca na moim stanowisku?
Zależnie od tego o jaką posadę się ubiegasz raczej powinieneś powiedzieć, że jesteś ambitny, ale nigdy nie mów, że chciałbyś być na stanowisku rekeutera.

- Opowiedz o jakiejś pracy, którą miałeś wykonać współpracując z kimś z kim się nie dogadywałeś.
Opowiedz o jakiejś sytuacji, z której wynika, że jesteś wyczulony na potrzeby innych, ale także, że potrafisz wpłynąć na współpracowników. Nie mów po prostu „unikałem współpracownika i wszystko zrobiłem sam”. Opisz jak pozytywnie wybrnąłeś z tej sytuacji z korzyścią dla wszystkich.