W tej części rozmowy kwalifikacyjnej możesz naprawdę zabłysnąć jeśli dobrze się przygotowałeś. Nawet najbardziej podstawowa znajomość firmy powinna ułatwić Ci odpowiedzenie na te pytania. Odpowiadając na te pytania powinieneś wspomnieć także o tym co zwróciło Twoją uwagę właśnie na tę firmę.

- Dlaczego chcesz pracować dla tej firmy?
Rekruter oczekuje, że wykażesz się wiedzą o firmie i zainteresowaniem jej działaniami. Możesz odpowiedzieć dając do zrozumienia, że szukałeś informacji o firmie przed rozmową kwalifikacyjną.

Na przykład: „rozmawiałem z różnymi pracownikami firmy i wszyscy mówili, że to idealne miejsce pracy”. Inna dobra odpowiedź to „czytałem, że firma szybko się rozrasta i chcę tu pracować ponieważ przyszłość w tej firmie wygląda ekscytująco i obiecująco”. Podobna odpowiedź „chcę rozwijać się z tą firmą ponieważ stwarza ona wiele możliwości”.

Odpowiadając staraj się udzielać pozytywnych odpowiedzi omijając szczegóły takie jak lepsza płaca, czy mniej godzin pracy niż w poprzedniej firmie.

- Co wiesz o naszej działalności?
Odpowiedz tak, żeby było jasne, że dobrze się przygotowałeś. Wykaż się zainteresowanie, ale nie recytuj wszystkiego co wiesz. Powiedz tylko tyle, żeby wywrzeć wrażenie na osobie prowadzącej rozmowę kwalifikacyjną i pozwól aby rekruter opowiedział o działalności firmy.

- Co podoba Ci się w naszych produktach i usługach?
Wcześniejsze przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej jest kluczowe dla udzielenia właściwej odpowiedzi.

- Co możemy Ci zaoferować czego nie mógł wcześniejszy pracodawca?
Bądź ostrożny odpowiadając na to pytanie i nie wspominaj pieniędzy. Wspomnij o samorozwoju, nowych wyzwaniach, widocznej ścieżce kariery, nowszych technologiach w pracy i możliwości podróży. Cokolwiek powiesz nie wspominaj o pieniądzach, dodatkach itp.

Inne pytania o Twoją znajomość firmy:

  • Czego oczekujesz od tej firmy?

  • Dlaczego chcesz pracować na tym stanowisku?

  • Co sprawia, że chcesz pracować w tej branży?

  • Gdzie jeszcze ubiegasz się o pracę?

  • Dlaczego wybrałeś właśnie naszą firmę?